Шамац: Жарко Вељковић одржао предавање о писменом насљеђу Срба у БиХ

Фото: www.opstinasamac.org
Професор класичне филологије Жарко Вељковић из Београда рекао је вечерас да сви историјски извори о Средњем вијеку јасно говоре да су Срби били већински и основни народ на тадашњем подручју Босне.
„Мањим делом на том подручју живели су и Романи који су полупосрбљени, а до краја Средњег века сви су постали Срби“, рекао је Вељковић, који је вечерас у Клубу историчара „Посавина“ у Шамцу одржао предавање о теми „Писмено насљеђе Срба у БиХ“.
Он је навео да је у Средњем вијеку језик већинског и основног народа Срба био српски језик, Романи су говорили романски и српски, а прво основно писмо у Босни у Средњем вијеку била је обла глагољица.
„Друго и најраширеније основно писмо била је ћирилица“, каже Вељковић, додајући да су Срби у Босни у Средњем вијеку били три вјере – Срби католици, Срби крстијани и Срби православци.
Он је рекао Срни да се бави историјом српског језика истражујући историјске изворе о писменом насљеђе Срба у БиХ.
Након предавања представљена је и књига Вељковића под називом „Берси Дубровачки у славу“ и гласник Клуба историчара „Наша мисао 3“.
Одржана је и радионица током које су се учесници окушали у писању старих средњовјековних повеља.
Предсједник Клуба историчара „Посавина“ Маја Видовић рекла је да ће овај клуб наставити да обиљежава значајне датуме из српске историје и позивати нове занимљиве госте који ће говорити о историји српског народа.
Она је најавила и снимање другог дијела документарца „Видовдан – нит која нас веже“ с обзиром да је први дио имао успјешну реализацију широм Српске.
Извор: СРНА