ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК – ВЕЛИКО БДЕНИЈЕ

Српска православна црква и њени вјерници данас молитвено прослављају Велики четвртак.
Црква се, на Велики Четвртак Страсне (Страдалне) седмице, у својој служби, сјећа свештеног умивања ногу апостола од стране Спаситеља на Тајној вечери, односно установљења Свете тајне Евхаристије, и предаје Господа Исуса Христа у руке грешника.
Уочи Пасхе, Господ се са ученицима окупља на вечери у једном дому у Јерусалиму. Пошто је опрао ноге својим ученицима апостолима, да би им показао да онај који је први треба свима да служи, Спаситељ на Тајној вечери установљава Свету Тајну Евхаристије, натприродне молитве. Оплакујући почетак Господњих страдања, Црква се у исто вријеме мистично радује поводом установљења Свете Евхаристије – тајне Христовог Тијела и Крви, тајне Светог Причешћа.
Од изречених ријечи: „Узмите, једите ово је тијело моје, које се за вас ломи”…“Ово чините у мој спомен…“ затим апостолима даје да сви пију вино из исте чаше говорећи: „Пијте из ње сви, јер ово је крв моја Новога Завета, која се за многе пролива, ради отпуштења гријехова” (Лк 22,19; 1 Кор 11,24), па до данас, Света Евхаристија служи се на свим Православним пријестолима докле Господ поново не дође.
У току вечере, Господ је открио и издајство једног од својих ученика, Јуде Искариотског, а потом је са својим ученицима отишао у Гетсимански врт, гдје је својом личном молитвом указао да је молитва за вријеме невоља, страдања и искушења највећа снага за подношење свих животних потешкоћа, па и тјелесне смрти. Послије опроштајне бесједе и молитве у Гетсиманском врту, војници које је довео Јуда издајник, хватају Исуса и одводе Га првосвештеницима Ани и Кајафи, а затим римском намјеснику Понтију Пилату. По наређењу римских власти, шибају Га и осуђују на смрт распињањем на дрвени крст.
Тропар (глас 8):
Када се славни ученици за вријеме Вечере умивањем просвећиваху, тада се безбожни Јуда, болујући од среброљубља, помрачиваше, и Тебе, Праведнога Судију, предаје неправедним судијама. Љубитељу новца, погледај онога који се због тога објесио, бјежи од ненаситне душе која се дрзнула да тако поступи са Учитељем. Према свима Добри, Господе, слава Ти!
Свети Николај Велимировић, Пролог, 13. април / 31. март.