ГРУБИША: KРЕИРАТИ ЕСЕНЦИЈАЛНУ ЛИСТУ ЛИЈЕKОВА

Вршилац дужности директора Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ Наташа Грубиша изјавила је да би требало креирати есенцијалну листу лијекова која, према Закону о лијековима БиХ, представља минимум медикамената који се прописују и издају на терет обавезног здравственог осигурања.
Грубиша је у интервјуу Срни изјавила да би креирање есенцијалне листе још више осигурало доступност основних лијекова.
„Са овом листом произвођачи лијекова би морали стално на располагању имати утврђене количине есенцијалних лијекова, с циљем основне заштите здравља становништва. То би значило једнаку доступност основних лијекова за сваког грађанина, без обзира гдје живи“, појаснила је Грубиша.
Она је подсјетила да постоје размимоилажења мишљења ентитета када је ријеч о есенцијалној листи, те изразила наду да ће ово питање бити једна од тема у наредном периоду.
ПОТРЕБНО МИЈЕЊАТИ ПРАВИЛНИK О ЦИЈЕНАМА ЛИЈЕKОВА
Kада је ријеч о цијенама лијекова, Грубиша сматра да би постојећи правилник, који произилази из Закона о лијековима и медицинским средствима, требало да буде предмет разматрања и евентуалних измјена и допуна.
Она је навела да је БиХ мало и несигурно тржиште, те као такво неатрактивно за произвођаче лијекова, који се често и повлаче.
„Важно је створити амбијент да произвођачи долазе на тржиште и да остану овдје, како би дугорочно осигурали доступност лијекова, са посебним акцентом на ефикасност и безбједност“, рекла је Грубиша.
Грубиша каже да процедуре регистрације лијекова и медицинских средстава не требају да трају дуже него што је то неопходно, јер се на тај начин отвара пут доступности и задржавање произвођача на тржишту.
ПРИОРИТЕТ – УНАПРЕЂЕЊЕ РАДА И ПОСЛОВНИХ ПРОЦЕСА
Она је навела да су приоритети ове установе систематизација радних мјеста, као и унапређење рада и пословних процеса у складу са препорукама Kанцеларије за ревизију институција БиХ.
Грубиша је рекла да је највећи изазов усклађивање Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији радних мјеста са објективним и стварним потребама Агенције.
„Овај документ мора бити стратешки и развојни јер само тако рад Агенције може бити продуктивнији, а да правовремено одговоримо на све захтјеве и надлежности које имамо. То би требало да буде у интересу свих нас, јер морамо ићи напријед, ка ефикасности процеса, а не да нам бреме буду нека стара времена или праксе“, истакла је Грубиша.
Она је навела да је акценат стављен на јачање капацитета Агенције због много заостатака у раду и недостатка стручног кадра због, како каже, сложене и дуготрајне процедуре запошљавања прописане Законом о државној служби у институцијама БиХ.
Грубиша сматра да је потребно правовремено и ефикасно одговорити на све захтјеве јер је улога Агенције важна у друштву, нарочито у смислу доступности, квалитета, безбједности и ефикасности лијекова на тржишту.
РЕФОРМА АГЕНЦИЈЕ НЕОПХОДНА ЗБОГ ДАЉЕГ РАЗВОЈА
Грубиша је нагласила да законски оквир у којем Агенција ради дуже од 14 година не омогућује њен раст и развој, због чега је неопходна реформа.
„Реформа је потребна како би Агенција постала независна и још функционалнија, што би значило стручно, организационо и финансијско јачање, те би и наша мисија која се односи, између осталог, на заштиту и промоцију здравља становништва обебјеђивањем квалитетних, безбједних и ефикасних лијекова и медицинских средстава – на дјелотворнији начин била спроводива у пракси“, указала је Грубиша.
Разговарала: Данијела ДАНОЈЛИЋ
Извор: СРНА
Извор слике: almbih.gov.ba