ЗАТРАЖЕНО ХИТНО ОБРАЗЛОЖЕЊЕ О ОДУЗИМАЊУ ТЕЛЕФОНА НОВИНАРУ „ЕУРОБЛИЦА“

Удружење новинара Републике Српске саопштило је да очекује од Министарства унутрашњих послова Српске, као и надлежних судских власти детаљно, јасно и правовремено образложење разлога одузимања мобилног телефона новинару редакције „Еуроблица“.
У саопштењу се истиче да би се у супротном овакав потез могао протумачити као притисак на редакцију и новинара Николу Морачу лично.
„Управо то сматра редакција `Еуроблица` и изнијела је то у свом званичном саопштењу. Таква атмосфера у јавности обавезује на оглашавање Удружење новинара Републике Српске, али и надлежне органе. И то у што хитнијем року“, додаје се у саопштењу.
Из Удружења новинара Републике Српске наводе да је посебно неприхватљиво истрајавање на томе да новинар открије извор, што се коси са фундаменталним начелима професије.
„Због тога је ово питање изузетно важно у смислу полицијске и судске, односно правне праксе у односу према новинарима. Kако у конкретним случајевима, тако и уопште“, наглашава се у саопштењу.
У саопштењу се додаје да, уколико полиција жели да открије где „цуре“ информације из њихових редова, то никако не може бити преко леђа новинара, којима је мобилни телефон основно средство за рад и привређивање.
Из Удружења наводе да се одузимањем мобилног телефона не угрожава само право на приватност појединца, што је грубо и непријатно искуство сваком човјеку, био он новинар или не, већ се то може тумачити и као ускраћивање могућности за рад.
Удружење новинара Републике Српске „апелује на колеге и цјелокупну јавност да се оваквим немилим догађајима не приступа стихијски и лично, као што је до сада био случај“.
„Неприхватљиво је и да се у случајевима осуде, односно подршке, наступа селективно, што је увријежена пракса колега и њихових удружења која се финансирају из иностранства. Само универзалним, јединственим и системским приступом можемо значајно и трајно ограничити овакве атаке на приватност појединца и новинарске професије“, наглашава се у саопштењу.
Удружење новинара Републике Српске наводи да овдје не види тежиште кривице на полицији, јер би полиција одузела све и притворила свакога, уколико јој се то омогући и олакшава јој посао.
„Проблем је у судским властима, које су једине овлаштене да нареде тако драстичне мјере нарушавања права грађанину. Судске власти не раде транспарентно, правовремено и универзално; што је један од највећих проблема друштва у Републици Српској“, истиче се у саопштењу и додаје да ће Удружење новинара Републике Српске наставити да се бори и за боље услове живота и рада новинара, као и за бољу Републику Српску уопште.
Из Полицијске управе Бањалука синоћ је саопштено да су три лица саслушана према налогу Окружног јавног тужилаштва Бањалука због сумње да су починила кривично дјело повреда тајности поступка.
„За сада непознато службено лице се сумњичи да је учинило доступним податке из истраге која је у току, а који се нису смјели дати у овој фази поступка, док се лице Н.М. сумњичи да је написало текст са подацима из истраге која је у току, а који се нису смјели објавити, а који су лица С.Т. и Б.Л. својим одборењем учинила доступним јавности у дневним новинама и дигиталном издању“, наведено је у саопштењу.
У саопштењу се истиче да је лице Н.М. изјаву дало у присуству свог адвоката, те да су „неистините тврдње овог лица да је на њега вршен притисак да `ода` свој извор“, као и да му је по налогу поступајућег тужиоца привремено одузет мобилни телефон који је добровољно предао полицијским службеницима.
Извор: СРНА
Извор фотографије: Српска Инфо