СВЕТИ ВЛАСИЈЕ; СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ЂОРЂЕ КРАТОВАЦ

Српска православна црква и њени вјерници данас молитвено прослављају Светог Власија и Светог великомученика Ђорђа Кратовца.
Родом из области кападокијске. Богобојажљив и кротак из раног дјетињства. Због својих великих врлина изабран за епископа града Севастије. Бјеше Власије велико духовно и морално свјетило у том незнабожачком граду. У вријеме тешког гоњења хришћана свети Власије храбраше своју паству и посјећиваше мученике Христове у тамницама, међу којима нарочито истакнут бјеше славни Јевстратије.
Када град Севастија оста сасвим без хришћана – једни изгибоше, други избјегоше – тада се старац Власије повуче у планину Аргеос, и тамо се настани у једној пештери. Дивљи звјерови познавши светог човјека, прибише се око њега и он их нежно миловаше. Но гонитељи нађоше светитеља у том скривеном мјесту и поведоше га на суд. Уз пут Власије исцијели једнога дечка, коме бјеше застала кост у грлу; и на жалбу неке биједне удовице, да јој вук уграбио бјеше прасе, учини силом своје молитве, те јој вук врати прасе. Мрачне судије га жестоко мучише, бише и стругаше. Својом непоколебљивошћу у вјери Христовој Власије обрати многе незнабошце у вјеру. Седам жена и два дјетета тамноваху заједно с њим. Жене бише најприје посјечене, потом и дивни Власије са она два дјетета. Пострада и прослави се 316. године. Народ се моли светом Власију за напредак домаће стоке и за заштиту од звјерова. На Западу пак моле му се још и против гушобоље.
Тропар (глас 4):
Био си насљедник Апостола пријестолом и заједничар духом, богонадахнуто дјело си нашао у виђењу духовног узрастања: Због тога си уздизао ријеч истине и ради вјере си до крви пострадао, свештеномучениче Власије: Моли Христа Бога да спасе душе наше.
Свети мученик Ђорђе Кратовац
Поријеклом Србин, из града Кратова. Млади Ђорђе бјеше по занату кујунџија, а по срцу и души увјерени и богомољни хришћанин. Тек му бјеше осамнаест година када га Турци хтједоше потурчити. Но Ђорђе оста у вјери тврд као дијамант. Тада га Турци мучише многим љутим мукама и најзад га спалише жива на ломачи. Пострада за лијепу вјеру Христову 11. фебруара 1515. године у Софији, за вријеме цара Селима и прослави се славом неувелом на небесима.
Тропар (глас 4):
У трпљењу многих подвига твојих Георгије, поднио си смрт и огањ, и по свршетку своме, у збору мученика, примио си од Христа вијенац који не вене, и сада у земљи кротких боравиш, блажени. Моли за нас Христа Бога, да душама нашим дарује велику милост.
Свети Николај Велимировић, Пролог, 24 / 11. фебруар.