Филип Матић: Тежња за двотрећинском већином, али по коју цијену

Гостујући на јутарњем програму РТРС-а, политиколог и директор портала Буђење, Филип Матић, отворено је говорио на многе актуелне теме, а између осталог и о формирању Савјета министара.
Матић је истакао да је формирање Савјета министара неминовна ствар након свих позитивних промјена које су се догодиле у протеклих пар мјесеци у Босни и Херцеговини. Предложени сазив Савјета министара је продукт договора и он би данас требао евидентно проћи. Постојале су одређене несугласице унутра самог СНСД-а, али како је већ речено, то неће утицати на данашњи избор министара у Савјету министара.
Негодовање градског одбора СНСД-а из Источног Сарајева у вези кандидатуре лидера ДНС-а, Ненада Нешића, за министра безбједности у Савјету министара Босне и Херцеговине није изненађујуће. То није само став градског одбора СНСД-а, већ и већине грађана Републике Српске. Ненад Нешић је личност уз коју се вежу многе контроверзе и неко је ко није показао политичку досљедност, с обзиром да је прво представљао политичку позицију, након тога прешао у опозицију, а затим, након пораза на изборима, поново се вратио у позицију. Није било ни за очекивати да ће се коалициони договори лако рушити, али много лакше би било да је из ДНС-а дошао неко од кандидата ко је оставио позитивнији утисак, ко је стручнији и школованији за обављање ове позиције. Јасно је да Милорад Додик жели да постигне двотрећинску већину, али је у овом тренутку питање која је цијена свега тога, да ли је прихватање свакаквих људи, не мислећи конкретно на господина Нешића, једина опција доласка до двотрећиске већине и шта ми, грађани, добијамо од свега тога. Представници СНСД-а у Источном Сарајеву, који се противе свему овоме, су у праву јер они најбоље познају политике Ненада Нешића, али је јасно да се коалициони договори неће рушити због једне особе, навео је Матић.
У току разговора осврнуло се и на блок бошњачких странака у Федерацији БиХ. Матић је јасно истакао да су широке коалиције ризична ствар, нарочито када се говори о великом броју странака које улазе у колацију, а имају различите идеологије и програме. Оно што окупља групу Осморке јесте борба против странке СДА и то би био кључни фактор који их може одржати на окупу. Бирачи ових странака би сваку сарадњу са СДА И ДФ-ом сматрали издајом.
Појава Осморке на политичком небу јесте својеврсно освјежење на простору БиХ, иако као и остали представници ФБиХ говоре о придруживању БиХ у НАТО, евроатланском путу, негирају 9. јануара. Оно што је охрабрујућа чињеница да сви они, а нарочито Елмедин Конаковић, подржавају развој Републике Српске и да истичу да је неопходно да се деблокирају пројекти који долазе у Републику Српску. Тај фокус на сарадњу би донио доста доброг, многа неслагања ће остати, нарочито када је у питању 9. јануар, 1. март и НАТО, али оно што је битније јесте да ће се буџет донијети на вријеме и да ће се пројекти завршавати на вријеме, а то је у времену ове економске кризе од пресудног значаја, закључио је Матић.