СВЕТА ПРЕПОДОБНОМУЧЕНИЦА ЕВГЕНИЈА; БАДЊИ ДАН

Српска православна црква и њени вјерници данас молитвено прослављају Свету преподобномученицу Евгенију и Бадњи дан.
Дан уочи Божића, 6. јануара по новом а 24. децембра по старом календару, зове се Бадњи дан. Назив је добио по томе што се тога дана сијече бадњак и уноси у кућу. Са овим даном већ почиње Божићно славље. Ујутро рано, већ у зору, пуцањем из пушака и прангија објављује се полазак у шуму по бадњак. Чим сване, ложи се ватра и приставља се уз њу печеница. Жене у кући мијесе божићне колаче, торте, припремају трпезу за Божић.
Шта је бадњак? Бадњак је обично младо, храстово или церово дрво (у неким крајевима јелово или борово), које се на Бадњи дан ујутро рано сече и доноси пред кућу. Увече, уочи Божића, бадњак се пресеца и заједно са сламом и печеницом уноси у кућу. Бадњак символички представља оно дрво које су пастири донели и које је праведни Јосиф заложио у хладној пећини када се Христос родио. Бадњак наговјештава и дрво Крста Христовог.
Света преподобномученица Евгенија
Ћерка Филипа, епарха цијелог Мисира. Рођена у Риму. У то вријеме бјеху хришћани изгнани из Александрије и живљаху ван града. Дјевица Евгенија посјећиваше хришћане и свим срцем прими вјеру њихову. Одбјеже од својих родитеља са два вјерна евнуха своја, крсти се од епископа Елије и прерушена у мушко одијело ступи у мушки манастир, гдје прими монашки чин.
Толико очисти срце своје подвигом својевољним, да прими од Бога благодат исцјељења болних. Тако исцијели и неку богату жену Мелантију. Но послије ова жена хоћаше извући Евгенију на тјелесни гријех, и не слутећи, да је Евгенија женско. Па како би одлучно одбијена од стране Евгеније, ова зла жена из освете оде епарху и оклевета Евгенију онако исто као некад жена Пентефријева цјеломудреног Јосифа. Епарх нареди те све монахе оковаше и у тамницу вргоше заједно с Евгенијом. Но када би изведена на суд, света Евгенија показа се своме оцу као његова ћерка. Обрадовани Филип тада крсти се са цијелим домом својим. И би Филип изабран за епископа александријског. Чувши за ово, римски цар посла неког опаког војводу Теренција који, дошавши у Александрију, тајно уби Филипа. Тада се света Евгенија пресели у Рим са мајком и браћом својом. У Риму је неустрашиво и ревносно преводила незнабошце у вјеру праву, нарочито дјевојке. Тако преведе у вјеру и неку красну дјевицу Василију. Ускоро Василија би посјечена за Христа, како јој Евгенија и предсказа. Тада бише посјечени и оба она евнуха, Прот и Јакинт. Најзад дође мученичка кончина и светој Евгенији. Од њене близине паде храм Дијанин и разруши се. Мучитељи је бацише најприје у воду, потом у огањ, но Бог је спасе. Јави јој се сам Господ Исус у тамници и рече јој, да ће она пострадати на сам дан Његовог Рождества. Тако и би. Мачем је посијекоше 25. децембра 262. године у Риму. Послије смрти јави се Евгенија матери својој у великој слави и утјеши је.
Свети Николај Велимировић, Пролог, 6. јануар / 24. децембар.