Одакле потиче израз „пијан као мајка“?

Српски језик препун је израза који су дубоко укоријењени у свакодневни говор али чије поријекло не познаје скоро ниједан говорник. Ови изрази су углавном препуни скривених значења којима на лијеп или мање лијеп начин сугеришемо нешто. Један од таквих израза је и „пијан као мајка“. Занимљиво, овај израз један је од ријетких који и нема неко скривено значење у себи.
Данас, у свакодневном говору да је „пијан као мајка“ кажемо за некога ко се истински добро напио.
Израз је настао у вријеме када су се жене порађале углавном у кућама без стручне медицинске помоћи. Тада би женама, код којих је долазило до застоја приликом порођаја или великих болова, давали алкохол, по могућности што јачу ракију, како би им болови били олакшани или како би им се мишићи престали грчити. Оваква пракса имала је своје утемељење у медицини јер је утврђено да одређена доза алкохола помаже попуштању грчења материце приликом порођаја.
Лингвисти су овај израз тумачили на другачији начин. Они су на основу истраживања руског лингвисте, професора Толстоја, овај израз везали за древна схватања да је земља наша мајка, родитељка и хранитељка и да би могла да испуни своју репродуктивну функцију она мора бити натопљена кишом, влагом. Киша је божански дар који напаја мајку земљу и она постаје пијана мајка земља.
И једно и друго значење звуче логично а на нама је да процијенимо које нам се просто више допада!