СВЕТИ АМФИЛОХИЈЕ ИКОНИЈСКИ; СВЕТИ ГРИГОРИЈЕ; СВЕТИ АЛЕКСАНДАР НЕВСКИ

Српска православна црква и њени вјерници данас молитвено прослављају Светог Амфилохија Иконијског, Светог Григорија и Светог Александра Невског.
Земљак, друг и пријатељ Светог Василија Великог и других великих светитеља из IV стољећа. Амфилохије рано остави метеж свјетски и повуче се у једну пештеру, гдје као отшелник проживи у подвигу 40 година.
Догоди се тада, те се упразни епископска столица у Иконији и Амфилохије чудесним начином би изабран и посвећен за епископа Иконијског. Диван пастир и велики бранитељ чисте вјере православне. Учествовао на II Васељенском Сабору 381. године. Ревносно се борио против Македонија злочестивог, против аријанаца и Евномија. Лично молио цара Теодосија Великог да изагна аријанце из сваког града у држави. Цар му не испуни жељу. Послије неколико дана опет се јави Амфилохије цару. Када епископ би уведен у одају за примање, цар сјеђаше на пријестолу, а до њега с десне стране сјеђаше син му Аркадије, кога Теодосије бјеше узео себи за сацара. Ушавши Амфилохије Свети поклони се цару Теодосију, а на Аркадија, сина царевог, и не обазре се као да га ту и не бијаше. Разгневи се због тога цар Теодосије веома и нареди да се Амфилохије одмах истјера из двора. Тада рече светитељ цару: „Видиш ли, царе, како не подносиш бешчешће сина; тако и Бог Отац не трпи бешчешће Сина Свога, одвраћа се с ненавишћу од оних, који хуле Њега, и гњеви се на све присталице оне проклете (Аријеве) јереси”. Чувши ово цар разумеде зашто Амфилохије не одаде почаст сину његовом и удиви се мудрости и смјелости његовој. Између многих других трудова Свети Амфилохије написао је неколико књига о вјери. Упокојио се 395. године у дубокој старости и преселио се у живот бесмртни.
Свети Григорије епископ Акрагантски
Рођен у Сицилији близу града Акраганта, гдје је доцније епископ био, од благовјерних родитеља Харитона и Теодотије. Сав живот му је проткан дивним чудесима Божјим. Чудесним начином отишао у Јерусалим, чудесним начином изабран за епископа, чудесним начином спасао се од клевете. И сам је био велики чудотворац, јер је био велики угодник Божји, велики духовник и подвижник. Учествовао на V Васељенском Сабору у Цариграду. Послије тешких искушења скончао мирно почетком VII вијека (или крајем VI).
Свети Александар Невски
Син кнеза Јарослава. Од малена срцем окренут к Богу. Побиједио Шведе на ријеци Неви, 15. јула 1240. године, због чега је и прозват Невским. Том приликом јаве се светитељи Борис и Гљеб једном војводи Александровом и обећаше своју помоћ великоме кнезу, сроднику своме. У Златној Орди татарској није се хтио поклонити идолима нити проћи кроз огањ. Због његове мудрости и тјелесне снаге и красоте уважавао га и кан татарски. Зидао је многе цркве и чинио безбројна дјела милостиње. Упокојио се у својој 43. години, 14. новембра 1263. године. Пренос његових моштију у град Владимир празнује се 30. септембра.
Тропар (глас 4):
Боже отаца наших, чини увијек са нама по Твојој кротости, не напуштај нас Твојом милошћу, но њиховим молитвама у миру уреди живот наш.
Свети Николај Велимировић, Пролог, 06. децембар / 23. новембар.