Узгој липицанера у Босни и Херцеговини уписан на листу нематеријалне културне баштине

Извор фотографије: РТРС
Традиција узгоја липицанера уписана је данас на Унескову листу нематеријалне културне баштине.
„То ће имати велики значај за развој коњичког спорта у БиХ и Републици Српској, али и сеоског туризма и оживљавања руралних подручја“, рекао је Срни начелник Одјељења за сточарску производњу у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске Младен Стојановић.
Стојановић је истакао да ће то бити вјетар у леђа за узгајиваче ове врсте коња, али и за институције локалног, републичког и нивоа БиХ.
„Имаћемо могућност да се увежемо са свим узгајивачима, те да постигнемо одређене стандарде када је у питању узгој ове расе која је једна од најстаријих у Европи“, рекао је Стојановић.
Он је навео да је ово велико признање, али и додатна обавеза да се узгајивачи озбиљно посвете узгојним циљевима.
„Ово ће бити и велика ствар за приступ финансијским фондовима, који ће ову област препознати као значајну тачку за потенцијални развој коњарства у БиХ и улагање у њега“, рекао је Стојановић.
Према његовим ријечима, Влада Републике Српске је на вријеме препознала значај узгоја коња липицанера, те преузела управљање ергелом „Вучјак“ у Прњавору, која у БиХ постоји од 1946. године, и обезбиједила материјалне и све друге претпоставке како би ова ергела кренула узлазним путем.
„Осим ове ергеле, која је јавна установа, у Републици Српској има и око 11 приватних узгајивача расе липицанера, којима ће ово сада представљати велико признање за уложен труд, али и вјетар у леђа да буду значајан дио понуде сеоског туризма“, рекао је Стојановић.
Као званичан датум настанка ове, једне од најстаријих и најпознатијих раса коња у Европи, узима се 1580. година, и то је прва раса животиња која је настала систематским приступом у оплемењивању.
Извор: СРНА