СП2022 – 1. КОЛО

Свјетско првенство у Катару отворено је утакмицом између домаћина Катара и репрезентације Еквадора. Данима прије ове утакмице причало се у медијима како би то потенцијално могла да буде најдосаднија утакмица којом је икада Мундијал започет. Одређени медији из Велике Британије су пар дана прије почетка првенства изашли са информацијом да су богати шеици поткупили одређене фудбалере Еквадора да би домаћа репрезентација која дебитује на великом такмичењу дошла до побједе. Ипак, од самог старта утакмице Еквадорци су били боља екипа и головима сјајног капитена Енера Валенсије побиједили резултатом 2:0. У Катару су велика очекивања била од домаће репрезентације која ништа није показала на овом мечу, а бројни љубитељи фудбала у свијету су коментарисали како је домаћа репрезентација залутала на ово првенство и како немају квалитет да се такмиче са најбољим свјетским репрезентацијама. Други сусрет групе А одигран је између Сенегала и Холандије. Првак Африке, лишен помоћи своје прве звијезде Манеа изашао је на мегдан репрезентацији за коју многи кажу да би могла да направи проблеме свим фаворитима и оствари добар резултат. Иако је Сенегал био конкретнији током већег дијела утакмице, у самој завршници Холандија преко Гакпа и Класена успјева да оствари побједу резултатом 2:0.
КАТАР 0:2 ЕКВАДОР (Валенсија 16′ и 31′)
СЕНЕГАЛ 0:2 ХОЛАНДИЈА (Гакпо 84′, Класен 90+9′)
У групи Б, Енглеска као фаворит ове групе, у великом стилу је започела ово првенство побједом над Ираном резултатом 6:2. Већ послије 45 минута Енглези су имали великих 3:0. Иран је имао великих проблема са саставом, због повреде на клупи је остао њихов можда и најбољи играч Азмун из Леверкузена, који иако је у другом полувремену ушао није могао много тога да промијени. У другом мечу ове групе ремизирали су САД и Велс. Тимоти Веа био је стријелац водећег гола за САД, који су на ово првенство дошли са једним младим тимом са циљем да ова генерација стаса за СП 2026. чији су домаћини заједно са Канадом и Мексиком. Добрим дијелом утакмице су били боља репрезентација, тактички су стајали перфектно, али Велшани су преко искусног Бејла изједначили са бијеле тачке у 82. минуту и поставио коначан резултат.
ЕНГЛЕСКА 6:2 ИРАН (Белингем 35′, Сака 43′ и 62′, Стерлинг 45+1′ , Рашфорд 71′, Грилиш 90’/Тареми 65′ и 90+13′)
САД 1:1 ВЕЛС (Веа 36’/Бејл 82′)
Група Ц започела је највећим изненађењем досадашњег првенства. Саудијска Арабија је направила подвиг и савладала једног од фаворита за освајање Аргентину. Аргентинци су одлично почели и већ у 10. минуту повели голом Месија из пенала. У првом полувремену су им поништена још 2 гола због офсајда. Иако ништа није слутило на изненађење, у року од 5 минута су Саудијци постигли два гола и окренули резултат у своју корист. До краја меча, Аргентина је покушавала да оствари повољан резултат, међутим, Меси и друштво у томе нису успјели и сада ће тежим путем тражити пролазак. Саудијци су направили највећи резултат у историји репрезентације. Друга утакмица ове групе између Пољске и Мексика била је све оно што се предвиђало утакмици Катар-Еквадор. Завршена је без голова, а тренутак који се издвојио на утакмици јесте када је сјајни Гиљермо Очоа одбранио пенал једном од најбољих фудбалера данашњице Роберту Левандовском.
АРГЕНТИНА 1:2 САУДИЈСКА АРАБИЈА (Меси 10’/Ал Шехри 48′, Ал Давсари 53′)
ПОЉСКА 0:0 МЕКСИКО
Још један меч без голова одигран је између Данске и Туниса. Данци су нападали, међутим то није било довољно да сломе отпор чврстих Тунижана. У другом сусрету ове групе, актуелни свјетски првак Француска савладала је Аустралију 4:1. Повели су популарни Кенгури голом Гудвина на самом старту утакмице, али већ до полувремена су Французи преокренули, а до краја утакмице рутински одрадили посао.
ДАНСКА 0:0 ТУНИС
ФРАНЦУСКА 4:1 АУСТРАЛИЈА (Рабио 27′, Жиру 32′ и 71′, Мбапе 68’/Гудвин 9′)
Група Е нам је донијела још једно велико изненађење. Јапан је преокретом побиједио Њемачку 1:2. Повели су Нијемци, имали пар одличних шанси, погађали стативу, пречку, али брзи и дисциплиновани Јапанци су пронашли снагу и енергију да преокрену резултат. Након утакмице, њемачка јавност је више причала о одлуци ФИФЕ да капитени не могу да носе капитенске траке са ЛГБТ заставом, умјесто да се баве фудбалом и начином на који су поражени. У другој утакмици ове групе Шпанија је рутинирала Костарику резултатом 7:0 и показала да је моћна упркос смјени генерација која се десила.
ЊЕМАЧКА 1:2 ЈАПАН (Гундоган 33′ / Доан 75′, Асано 83′)
ШПАНИЈА 7:0 КОСТАРИКА ( Олмо 11′, Асенсио 21′, Торес 31′ и 54′, Гави 74′, Солер 90′, Мората 90+2′)
Вицешампион свијета из 2018. Хрватска није прославила у утакмици против Марока у првом колу групе Ф. Утакмица је завршена без голова, без неких великих узбуђења иако је јавност више очекивала од Хрвата. Борбени Мароканци су издржали и сигурно били задовољнији бодом. У другом мечу ове групе, Белгија је савладала Канаду са 1:0 мада би многи рекли незаслужено. Прва звијезда Канаде Алфонсо Дејвис промашио је пенал, а упркос ВАР технологији још два чиста пенала нису свирана Канађанима који су цијелу утакмицу били боља екипа. Кључни моменат десио се у 44. минуту када је Батшуаји постигао гол који је на крају био довољан за три бода.
ХРВАТСКА 0:0 МАРОКО
КАНАДА 0:1 БЕЛГИЈА (Батшуаји 44′)
Група Г отворена је утакмицом између Швајцарске и Камеруна. Без великих узбуђења је прошла цијела утакмица, а једини гол постигао је Камерунац који наступа за Швајцарску Емболо и тако европској селекцији донио 3 бода у тешкој групи. У утакмици између Бразила и Србије, видјели смо доминацију Кариока који су у великом стилу кренули по шести трофеј првака свијета. Иако резултат 2:0 не осликава резултат на терену,Бразилци су били много бољи. Нејмар и дружина су плесали на терену, оставили су Србију без шута у оквир гола, а голман Вања Милинковић-Савић спријечио је тежи пораз наше репрезентације. Бразилци су били задовољни игром послије меча, а ствар која брине цијелу бразилску нацију јесте повреда Нејмара који је напустио терен због повреде зглоба.
ШВАЈЦАРСКА 1:0 КАМЕРУН (Емболо 48′)
БРАЗИЛ 2:0 СРБИЈА (Ришарлисон 62′ и 73′)
У посљедњој групи, Уругвај и Јужна Кореја су ремизирали, без голова. Имали су и једни и други своје шансе, међутим резултат је остао непромијењен. Португал је побједом против Гане са 3:2 отворио шампионат. Иако у првом дијелу није било голова, у другом полувремену је постигнуто чак пет. Голом Роналда Португал је повео, а Гана је послије 10-ак минута изједначила. Португалци су показали класу, за два минута головима које су постигли Леао и Феликс направили разлику, а у 89. минуту фудбалер Црвене Звезде Осман Букари је поставио коначан резултат. Имали су фудбалери Гане шансу у надокнади да изједначе, међутим нису је искористили.
УРУГВАЈ 0:0 ЈУЖНА КОРЕЈА
ПОРТУГАЛ 3:2 ГАНА (Роналдо 65′, Феликс 78′, Леао 80’/Ају 73′, Букари 89′)