Мачевалачки клуб Пале- Витезови племићког спорта

Овај олимпијски спорт стара је дисциплина коју је практиковала висока аристократија сматрајући мачевање идеалним за физички и ментални развој човјека. Упркос чињеници да одавно не живимо у времену аристократије, мачевање ипак опстаје као олимпијски спорт све до данас. Када помислимо како се данас мачевање и не може срести нигдје осим на преносима са Олимпијских игара или у неким страним филмовима, онда нас чланови Мачевалачког клуба Пале демантују.
Основан 2018. године као израз воље и жеље групе ентузијаста да на Пале донесу дух ове витешке дисциплине, Мачевалачки клуб Пале примјер је спортског колектива који постоји веома кратко али дјелује изузетно успјешно.
Иако су због званичног непостојања Мачевалачког савеза у оквиру којег би могли дјеловати и наступати на државним такмичењима и изван граница наше државе, мачеваоци са Пала, на такмичењима и сусретима на којима им је омогућен наступ, од самог почетка остварују веома запажене резултате.
У разговору за наш портал, тренер паљанских мачевалаца, Маријана Петронић, истакла је задовољство што овај клуб постоји и веома добро функционише на Палама. У недостатку подршке коју би им пружио наш савез, на самом почетку много им је значила подршка и помоћ Мачевалачког савеза Србије, који је донирао неопходну опрему. Петронићева је истакла и да је заинтересованост омладине за овај спорт све већа, што је посебно радује.
Посјетивши један тренинг Мачевалачког клуба Пале у просторијама Економског факултета на Палама, гдје иначе тренирају сваког уторка и петка, поразговарали смо и са младим мачеваоцима.
„Мачевање тренирам већ годину дана и мислим да је ово веома занимљив спорт који нас може научити многим стварима. За овај спорт сазнао сам прије годину дана од своје другарице која је већ тада тренирала у Мачевалачком клубу Пале. Прошле године учествовао сам на Мачевалачким сусретима у Источном Сарајеву и још више заволио овај спорт. Стекао сам много другара тренирајући мачевање и надам се да ћу у будућности освајати медаље у овом спорту.“ – рекао нам је дванаестогодишњи мачевалац Андрија Ђого.
„Ово је веома елегантан и лијеп спорт за који сам чула од својих другарица које су прије мене почеле тренирати. Веома сам срећна што тренирам овај спорт и надам се да ћу у будућности имати прилике да напредујем и да се такмичим.“- рекла нам је Вања Короман која је на претходно одржаним Сусретима мачевалаца освојила треће мјесто.
Разговарали смо и са Миланом Радић, најискуснијом чланицом Мачевалачког клуба Пале која је тренутно најбоља сабљашица у Босни и Херцеговини. „ Жеља да се бавим мачевањем јавила се у средњошколским данима, али због доласка на студије испунила се тек овдје на Палама. Активно тренирам од октобра прошле године и већ на првом такмичењу остварила сам најбољи резултат у својој категорији. Вољела бих да мачевање добије публицитет какав заслужује и да добијемо савез како бисмо се под заставом своје државе могли такмичити на интернационалним такмичењима.“
Овај млади спортски колектив крупним корацима граби ка великим успјесима који их чекају у будућности. Њихова жеља и ентузијазам које исказују на том путу захтијевају од нас да им пружимо свесрдну подршку. Праву прилику за то имаћемо већ 3. децембра, на 4. Међународном турниру у мачевању који ће се одржати у спортској дворани Славија у Источном Сарајеву са почетком у 09.00 часова.