Манифестација Скоруп-кајмака и кромпира у Источном Сарајеву

Манифестација „Дан рогатичког кромпира и романијског Скоруп-кајмака“ данас је главни повод да грађани дођу на Трг Србије и пробају разна јела од ових производа.
Организатор ове манифестације је Министарство пољопривреде Републике Српске у сарадњи са локалним заједницама.
Ова манифстација је већ по други пут у Источном Новом Сарајеву, те ће љубитељи домаћих производа моћи пробати и купити најбољи кромпир и кајмак са ових простора.
Преко десет штандова је имало прилику да представе своје најбоље производе, а награда најљепшем штанду уручена је породици Вуковић из Рогатице.
Немања Вуковић из Рогатице, заједно са својом породицом већ дуги низ година узгаја кромпир, на површини од пет хектара.
– Сјеме „Агриа“ се најбоље показало у нашој производњи и оно нам даје најбољи пласман широм државе – наглашава Вуковић.
Он истиче како је овај пољопривредни посао јако напоран, а као само занимање није довољно за живот.
– Веома је тешко бавити се пољопривредом, нарочито када је инфлација велика. Супруга и ја поред овог посла имамо примарни посао, те узгој кромпира за нашу породицу представља допунску дјелатност – истиче Вуковић и додаје колико им пуно значи награда за најљепши штанд, јер , како каже, цијела породица се потрудила да њихов штанд изгледа лијепо.
Килограм кромпира који производи породица Вуковић данас на сајму кошта 1,50КМ.
Поред кромпира велику пажњу је привукао и познати „Скоруп – кајмак“ за којим је данас на манифестацији била велика потражња.
Предсједница удружења „Романијски Скоруп-кајмак“ Нада Максимовић из Хан Пијеска изразила је велико задовољство због овог догађаја.
Она је објаснила начин припреме овог кајмака и како је то стари производ који се годинама припремана исти начин.
– Кајмак се прави од крављег млијека, које се доводи до тачке кључања и све то на ватри од букових дрва. Након тог поступка оставимо кајмак са стране све док се не укаже на врху кора кајмака – објашњава Максимовић.
Сљедећи корак у производњи Скоруп кајмака, како каже Нада, је остављање кајмака у колибе на 72 часа.
– Велику улогу има годишње доба у припреми кајмака, али отприлике у колиби је око 72 часа. Док је кајмак у колиби он се „дими“ такође на буковим дрвима – истиче она.
Према њеним ријечима посљедњи корак је слагање и сољење кајмака у дрвене каце, те након стајања од два мјесеца може да иде у продају.
Максимовић је такође истакла како је припрема овог производа тешка и како све мање жена показује интересовање да ради овај посао.
– Оно што је добра страна ове приче је велика потражња за Скоруп кајмаком, што је доказ на данашњем сајму. Ми смо за сат времена успјели да продамо све што смо донијелу на манифестацију – рекла је она.
Помоћник министра привреде Горан Бурсаћ рекао је како је већи број излагача у односу на прошлу годину и како засигурно овакбе манифестације имају свијетлу будућност.
– Важно је сваки пут бити бољи у оранизацији. Овај сајам је одлична прилика за све излагаче да покажу становништву своје производе и подстакну људе да купују домаће производе које су им на дохват руке – нагласио је Бурсаћ.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић истакао је важност ових догађаја и важност општинске сарадње, што је у овом случају општина Рогатица.
– Примјер добре сарадње је ова манифестација које је окупила многе грађане. Требамо више тражити мјеста гдје се сусрећу произвођачи и потрошачи, јер овај кромпир може лако доћи до потрошача без пласирања у маркет – рекао је Ђосић, истичући како би на овај начин пласирања производа потрошачима смањили цијене.
Начелник општине Источно Ново Сарајево Јован Катић изразио је велико задовољстово што општина Источно Ново Сарајево има прилику да буде подршка свим марљивим људима.
– Сигурно смо једина локална заједница на овим просторима која организује овакав тип сајма. Оно што је похвално јесте пораст учесника на сајму у односу на прошлу годину. Вјерујем да ће ова манифестације у будућности имати још шири спектар општина и наше регије – закључио је Катић.
Извор: Катера