Заштита Српског језика и ћирилице

Заштита српског језика и ћирилице у фокусу је кампање „Читајмо заједно“, коју је данас на Палама представила помоћник министра за културу Републике Српске Тања Ђаковић.
„Сваке године у фокусу кампање буде друга тема, а ове године јесте заштита српског језика и ћириличког писма. Тако да смо се одлучили да са најмлађом читалачком публиком радимо на осмишљавању нових дизајна ћириличких слова“, изјавила је Ђаковићева новинарима.
Ђаковићева је додала да је циљ да код најмлађих пробуде машту за оним што подразумјева једно од најљепших писама на свијету.
Она је подсјетила да је Народна скупштина Републике Српске усвојила Закон о заштити и очувању и употреби српскога језика и ћириличког писма, којим су ћирилица и српски језик проглашени нематеријалним културним добром од изузетног значаја.
Кампања је организована ради популаризације књижевности, издаваштва и његовање културе читања, али и да би се промовисали и афирмисали домаћи млади умјетници.
Ђаковићева је истакла да су Пале прво мјесто у Републици Српској гдје су одлучили да представе овогодишњу камапњу, те да најмлађе ученике основних школа и предшколских установа анимирају и укажу им на важност језика и писма као националног и културног идентитета.
Ђаковићева објашњава да је комплетна кампања била реализована у сарадњи са Академијом умјетности Универзитета у Бањалуци и Академијом ликовних умјетности у Требињу, гдје су студенти графичког дизајна осмислили и илустровали слова азбучног писма која су представљена и на овогодишњим плакатима.
Она је додала да ће један од радова ове године бити и заштитни знак штанда Републике Српске на представљању издаваштва Српске на Сајму књига у Београду.
Директор Народне библотеке Пале Бојан Чворо рекао је да су у сарадњи са ресорним министарством први пут организовали кампању „Читајмо заједно“ на Палама на којој су рецитовали пјесме основци и полазници неколико локалних предшколских установа.
Он је додао да кампања ставља Пале на битно мјесто када је у питању промоција ћириличног писма, а намјера је да што више народа схвати значај писма и ћирилице и колико је наше друштво богато када је у питању писменост.
Чворо је напоменуо да Библиотека броји 1.600 чланова, а радиће на томе да тај број омасове.
Кампања „Читајмо заједно“ Министарства просвјете и културе Републике Српске покренута је 2017. године и организује се сваког октобра у различитом формату.
У овогодишњој кампањи изабрани су радови студената са Академије умјетности у Бањалуци Анђеле Савић, Андреје Алексић, Катарине Ђаковић, Миње Кнежевић, Зоране Урумовић, Марка Шкрбића и Марка Tомића, као и студената са Академије ликовне умјетности у Tребињу Исидоре Аћимовић, Саше Пешикана и Tеодора Бауковић.
Извор: СРНА