Једна од најстаријих политичких организација на свијету: шта је Комонвелт нација?

Једна од најстаријих политичких организација на свијету: шта је Комонвелт нација?
Комонвелт данас чине државе које су некада углавном биле колоније Британске империје, међутим, након смрти краљице Елизабете II поставља се питање која је његова улога и да ли ће нови краљ њиме и управљати.
Поред улоге краљице Велике Британије,коју је обављала више од седам деценија, она је имала и низ других важних функција. Једна од најпознатијих свакако је била и –шеф Комонвелта нација, чија је историја блиско повезана са Британском империјом. Међутим, иако је за вријеме владавине краљице Елизабете II био под њеном јурисдикцијом, то не значи да ће њен син и насљедник краљ Чарлс III бити на челу ове асоцијације.
Извор: Комонвелт нација
Шта је Комонвелт?
Комонвелт је организација састављена од земаља које су некада биле дио Британске империје. Званично је формиран 1926. године, као дио уговора Балфорове декларације и представља једну од најстаријих политичких организација на свијету – оформљену прије Уједињених нација и НАТО-а. Како се наводи на веб-страници асоцијације, данас је њихов циљ „подршка владама чланица и партнерство са широм породицом Комонвелта и другима, побољшање благостања свих њених грађана као и унапређење заједничких интереса на глобалном нивоу“.
Током времена организацији се придружило 56 земаља, међу којима су три европске земље, осам азијских, једанаест из Пацифика и тринаест карипских и америчких земаља, али и 21 афричка. Њен најмањи члан је пацифичка нација Науру, која броји око 10.000 становника, а највећа – Индија са 1,4 милијарде становника. Другим ријечима, у Комонвелту живи укупно око 2,5 милијарди људи.
Познаваоци прилика тврде да, иако звучи логично како је краљ Чарлс III након смрти своје мајке аутоматски постао шеф Комонвелта, он то технички није. Разлог за ово лежи у чињеници да управљање асоцијацијом није одређено породичном лозом и директним насљеђивањем већ демократским изборима – њега морају да изгласају лидери унутар организације.
Након смрти краљице генерална секретарка Комонвелта Патриша Шкотланд се обратила ријечима: „Њено величанство је вољело Комонвелт, а Комонвелт је волио њу“, и додала да је за свог живота испунила обећање које је дала доласком на чело Комонвелта 1947. године те да је посјетила све земље чланице и пропустила само један састанак шефова влада од 1971. до 2018. године.
Извор: Национална географија