Како се ријешити смрдибуба? Стручњаци тврде да се „смрдљиви сусрет“ може избјећи ако предузмете неколико мјера

Било да их не волите због смрада или зато што дјелује као да су се трајно населили у вашем домаћинству, стручњаци сугеришу да постоји неколико корака које можете предузети да бисте их се ријешили.
ТОКОМ ПРЕТХОДНИХ недјеља температуре ваздуха су опале због чега бројни инсекти траже скровишта унутар затвореног простора. Ипак, годинама уназад крајем септембра и почетком октобра чини се као да не постоји ни један други сем –смрдибубе. Поред тога што испуштају непријатан мирис, представљају праве напаснике, који ће се завући у најситнију пукотину како би пронашли свој пут ка склоништу.
Стручњаци сугеришу да смрдибубе на територији Србије станују одувијек. Међутим, са појавом двије инвазивне врсте које немају природне непријатеље, прије више од деценије почело је њихово неконтролисано ширење. Они истичу да нису опасне за људе, али да штета коју наносе пољопривредницима на годишњем нивоу може да досегне и по неколико стотина милиона евра. Стога препоручују неколико начина помоћу којих може да се предуприједи њихов улазак у домове и избјегне блиски „смрдљиви“ сусрет.

Извор: Национална Географија Србија
Како се ријешити напасника?
Прије свега, важно је одредити тачке кроз које ови инсекти улазе у унутрашњост дома. Њиховим попуњавањем може се избјећи даље насељавање, али и ширење непријатног мириса који испуштају са пора које се налазе на обје стране њиховог тијела. Бушне мреже на прозорима и вратима треба закрпити, такође, потребно је провјерити има ли димњака или цијеви чије отворе треба зачепити. Уз то, посебну пажњу треба посветити електричним утичницама и прекидачима за свјетло и провјерити да ли постоји начин да се кроз њих провуку. Пошто их привлачи свјетлост, препорука је да се спољашња расвјета сведе на минимум, а влага елиминише.
Када је непосредна околина дома у питању, треба се придржавати неколико правила, а обавезно је редовно подрезивање грана и биљака. Затим, дрва за огрев – уколико не постоји посебна просторија предвиђена за њихово чување – треба држати на удаљености од најмање шест метара од куће.
Уколико се испуне сви наведени услови, њихова најезда требало би да буде спријечена или сведена на минимум. Међутим, са доласком прољећа смрдибубе поново постају активне, па се могу виђети на зидовима грађевина док се сунчају. Од маја до августа ће се парити неколико пута и излећи око 20 до 30 јаја из којих ће се излећи тзв. нимфе – а оне ће до јесени постати одрасле јединке са добро развијеним крилима.
Извор: Национална географија