Занимљиве чињенице о Јесењину

Занимљиве чињенице из живота Сергеја Јесењина, једног од најталентованијих пјесника 20. вијека, побуњеника и изванредне личности, као и мистерија његове трагичне смрти у зениту славе:
- Будући „сељачки пјесник“ написао је своју прву пјесму са 8 година.
- У младости Јесењин се придружио тренду „сељачких“ пјесника, модерном у то време. Владимир Мајаковски је, не без ироније, написао: „Јесењина сам познавао дуго – десет, дванаест година. Први пут сам га срео у луксузним ципелама и кошуљи са некаквим везом са крстовима.
- Сергеј Јесењин је од младости волео пјесничке борбе и био је, према сећањима његових савременика, прилично јак борац.
- 1916. године Јесењин је позван на служење војног рока. Могао је да оде на фронт и да умре, али помогла је интервенција Григорија Распутина, који је пјесника и његовог пријатеља Кљуева отмазирао из војске. Испоставило се да Јесењин није пјешадинац, већ је био редар у амбуланти великих војвоткиња Марије и Анастасије.
- Ускоро је Јесењин већ комуницирао са краљевском породицом – срео се са сестром царице Елизабете Фјодоровне и мајком цара Марије Фјодоровне. И са самом царицом Александром Фјодоровном такође. Наступао је на креативним вечерима, посвећујући песме принцезама.
- Стигавши да освоји Москву, седамнаестогодишњи Јесењин се у несвјест заљубио у Ану Изриаднову, лекторку у штампарији. Али убрзо је отишао да потражи срећу у Петрограду, оставивши супругу и синчића.Судбина Јесењиновог и Изриадновиног сина Јурија била је трагична: 13. августа 1937. године стријељан је под оптужбом да се припрема за атентат на Стаљинов живот.
- Једна од најшармантнијих жена у Јесењиновом животу била је позната глумица Зинаида Рајх. Била је толико добра да пјесник једноставно није могао да се не заљуби. Вјенчали су се 1917. године. Зинаида је родила двоје дјеце – Татјану и Константина, али Јесењина никада није одликовала оданост. Растали су се након три године.
- Јесењин се женио три пута. Његова последња супруга Софија Андреевна Толстаја била је унука Лава Толстоја.
- Други Јесењинов брак био је запажен чињеницом да је његова супруга (америчка плесачица) Исадора Данкан била 18 година старија од пјесника и практично није говорила руски, а сам Сергеј Александрович уопште није говорио енглески. Као резултат, њихов брак трајао је нешто више од годину дана.
- Будући да је ожењен, Сергеј Јесењин је имао везу са пјесникињом и преводиоцем Надеждом Волпин. Из овог савеза 1924. године рођен је њихов ванбрачни син Александар. До данас још увек живи у Сједињеним Државама и носи двоструко презиме Јесењин-Волпин.
- Мало људи зна да је посљедња супруга Софија покушала да смјести Јесењина на лијечење у неуропсихијатријску клинику, одакле је пјесник побјегао и отишао у Лењинград, гдје је одсјео у злогласном хотелу Англетере. 28. децембра 1925. Јесењин је пронађен објешен са цијеви за гријање у својој соби. Пронашао сам и опроштајну поруку написану крвљу у облику пјесме „Збогом, пријатељу, збогом …“. Сергеј је сахрањен у Москви на гробљу Ваганковски.
- Сергеј Јесењин је имао свог књижевног секретара Галину Артуровну Бениславску, која се пет година бавила свим Јесењиновим књижевним пословима и преговарала са уредништвом. Била је веома чврсто везана за Јесењина и, према ријечима Сергејевих пријатеља, жељела је да буде једини Јесењинов близак пријатељ. Чак је оптужила пјесникове пријатеље, па чак и његову сестру Катарину, да на све могуће начине покушавају да униште њихову везу. Готово годину дана након Јесењинове смрти (3. децембра 1926), Галина Бениславскаја пуцала је у његов гроб на гробљу Ваганковски. Такође је оставила самоубилачку поруку која садржи сљедеће редове: „У овом гробу за мене је све најдрагоцјеније.“
- У посљедњим годинама пјесниковог живота, новине су биле пуне разоткривајућих чланака о њему, који су говорили о пијанству, тучњавама и Јесењиновом бунтовништву. Јесенин је био умијешан у четири кривична случаја хулиганизма, поред тога, писац и његови пријатељи оптужени су за антисемитизам.
- Јесењин и још један велики пјесник Владимир Мајаковски јавно су се критиковали и давали погрдне коментаре на пјесме ривала, без оклијевања у изразима. Истовремено, познато је да су оба писца препознала међусобни таленат.
- Јесењинови познаници тврдили су да је пјесник имао двије фобије – страх од заразе сифилисом и страх од полиције.
Извор: Openworldinfo.com